Krzesła ortopedyczne dla utrzymania zdrowia kręgosłupa

Osoby dotknięte zmianami degeneracyjnymi kręgosłupa bardzo często narzekają na ból pleców, który może nasilać się podczas siedzenia. Niestety bardzo często ze względu na rodzaj wykonywanej pracy osoby takie zmuszone są do przebywania w pozycji siedzącej i to przez wiele godzin. W takiej sytuacji warto wybierać  krzesła medyczne.

Komfortowy fotel biurowy – rozwiązanie na chory kręgosłup

W czasie siedzenia odciąża się mięśnie, co pozwala odpocząć po pracy, jednak jednocześnie obciążony zostaje kręgosłup. Siedzenie najbardziej obciąża odcinek lędźwiowy, przez ucisk na krążki międzykręgowe. Niestety siedzący styl życia wynikający między innymi z charakteru wykonywanej pracy sprawia, że coraz więcej osób skarży się na bóle pleców. Aby jednak skutecznie zmniejszyć obciążenie kręgów kręgosłupa warto zastosować krzesła medyczne, a także specjalistyczne fotele rehabilitacyjne.

Niestety niewiele osób zwraca uwagę na to, aby kupić odpowiedni fotel biurowy. Najczęściej ze względu na oszczędność finansów wybiera się tanie krzesła, które nie posiadają właściwości ergonomicznych. Dodatkowo krzesła posiadające wyszukany design również nie zawsze spełniają wymogi ergonomiczne, tym samym nie należy kierować się popularnością danego produktu, jego wyglądem, a raczej zastosowaniem oraz właściwościami i jakością wykonania.

Fotele ortopedyczne a tradycyjne krzesła

Fotele ortopedyczne znacznie różnią się te standardowych krzeseł. Przede wszystkim ergonomiczne krzesła biurowe są właściwie wyprofilowane oraz posiadają siedzisko i oparcie pozwalające utrzymywać właściwą postawę ciała. Natomiast standardowe krzesła posiadają proste oparcie oraz siedzisko, które nie jest dopasowane do anatomii kręgosłupa.

Co więcej krzesła medyczne posiadają regulacje wymuszające prawidłową postawę. Natomiast tradycyjne krzesła posiadają jedynie standardowe ustawienie bez regulacji odchylenia oparcia. Najwyższej jakości fotel rehabilitacyjne umożliwiają także regulację głębokości siedziska, co zapewnia właściwe dopasowanie zarówno do wzrostu użytkownika jak także do wybranego kąta pochylenia.

Specjalnie dopasowane krzesła ortopedyczne posiadają także optymalny profil na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest do tak zwany klin lędźwiowy zapewniający naturalną lordozę kręgosłupa. Natomiast tradycyjne krzesła biurowe często posiadają źle wyprofilowane kliny lędźwiowe, które mogą nie tylko niewłaściwie podtrzymywać kręgosłup lecz również przyczynić się do wady postawy.

Ergonomicznie zaprojektowany fotel biurowy

Fotele rehabilitacyjne oraz ortopedyczne są zaprojektowane w sposób ergonomiczny. Posiadają przemyślaną konstrukcję oraz wysokiej jakości materiały. Konstrukcja posiada specjalistyczne systemy, które mają za zadanie właściwe podtrzymywanie kręgosłupa i to na całej jego długości. Dlatego nie dochodzi do wykrzywienia się kręgosłupa, nawet w przypadku użytkowników posiadających wady postawy.

Dlatego fotele biurowe muszą mieć mocną raz wytrzymałą konstrukcję, a także pewne oparcie i stabilne siedzisko. Wybierając wysokiej jakości materiały oraz dodatkowe mechanizmy do regulacji można uzyskać nie tylko wygodę dla kręgosłupa, lecz także komfort użytkowania. Dobre fotele oraz krzesła medyczne muszą być również idealnie dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika. Dlatego siedzisko nie może być zbyt głębokie ani również zbyt płytkie. Natomiast dolna część pleców musi być idealnie dosunięta do oparcia.