Jak urządzić pokój dla dziecka? Praktyczne rady i wskazówki

Stoisz przed trudnym zadaniem i nie wiesz jak urządzić pokój dla dziecka? Chcesz aby przestrzeń dla malucha była dostosowana do jego potrzeb, zapewniała mu maksymalny poziom bezpieczeństwa i stwarzała przyjazne warunki do rozwoju? Nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas aranżacji przestrzeni? Sprawdź, jak uniknąć błędów i przygotować idealne miejsce dla Twojego dziecka.

Pokój dziecka to szczególna przestrzeń w każdym domu. Powinna być przytulna, gwarantować maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a także stymulować jego rozwój. Ważne jest, by już na etapie projektowania przestrzeni zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami, które sprawią, że nasze dziecko będzie uwielbiało spędzać czas w swoim pokoju.

Powierzchnia i kształt pokoju

Standardowa powierzchnia pokoju dziecięcego to minimum 11 m2.

Na tej przestrzeni jesteśmy w stanie zorganizować trzy strefy – do zabawy, do odpoczynku i do nauki, które zapewnią prawidłowy rozwój naszej pociechy.

Pokoje kwadratowe lub prostokątne są bardzo ustawne i praktyczne, jednakże każde urozmaicenie w jego kształcie, to możliwość zaprojektowania różnego dodatkowych zakamarków – wnęki, skosy – dla dziecka, które stale będą dla niego źródłem tajemniczości i inspiracji do nowych zabaw.

Aranżacja wnętrza i dodatki

Pamiętajmy, żeby włączać dziecko w wybieranie elementów wystroju i wyposażenia pokoju. W końcu to jego przestrzeń i to ono ma się w nim czuć najlepiej, dlatego uczestniczenie w procesie decyzyjnym, da mu poczucie przynależności do tego miejsca.

Pamiętajmy, by pokój dla dziecka był przytulny – nie rezygnujmy z firan i zasłon, kolorowych poduszek, obrazków i dywanów. Dużą rolę odgrywa także oświetlenie. Wieczorem klimatyczne, sprzyjające szybkiemu zaśnięciu dziecka, w dzień i po zmroku dostosowane do zabawy oraz czytania książek.

Zabezpieczenia

Unikajmy ostrych wykończeń zasłaniając je specjalnymi ochraniaczami. Do gniazdek możemy dokupić specjalne zatyczki, które zabezpieczą przed bezpośrednim kontaktem z dziecięcymi rączkami. Szuflady możemy zablokować stoperami, które uniemożliwią ich wysunięcie i wysypanie zawartości.

Kolory

Zrezygnujmy z dużej liczby kolorów. Pamiętajmy też, że nasycenie barw może rozpraszać nasze dziecko, które w swoim pokoju powinno czuć się komfortowo. Intensywne barwy mogą wywoływać niepokój, problemy z zasypianiem i być przyczyną ogólnego rozdrażnienia. Postawmy na naturalne kolory w jasnych odcieniach.

Sprzęt i elektronika
Jeśli w domu mamy przestrzeń, w której wszyscy razem spędzamy wieczory, oglądamy TV i gramy w gry, to zrezygnujmy z wyposażenia pokoju dziecka w sprzęt i elektronikę. Nasza pociecha nie musi mieć własnego telewizora z kilkudziesięcioma programami. We wspólnej domowo-kinowej przestrzeni mamy kontrolę nad tym, jakie treści ogląda nasze dziecko i na bieżąco możemy reagować na niedozwolone materiały. Pokój dziecka powinien być strefą odpoczynku, wyciszenia i relaksu.

Organizacja i porządek
Zapewnijmy naszemu dziecku organizery, pudełka i kosze na zabawki. Wszystko po to, by od najmłodszych lat dbało o porządek w swoim pokoju, a także uczyło się dyscypliny i organizacji. Wydzielmy specjalną przestrzeń na zabawki, książki i inne ulubione gadżety naszej pociechy.

Pamiętajmy, że pokój powinien zmieniać się wraz z rozwojem dziecka. Jeśli nie chcemy często reorganizować przestrzeni, to zdecydujmy się jedynie na zmianę dodatków, które będą odpowiednio dobrane do wieku naszej pociechy. Przestrzeń dla dziecka ma być bodźcem do rozwoju intelektualnego, zmysłu estetyki lub wyobraźni.