Biuro w nowoczesnym wydaniu

Nowoczesne biura to nie tylko próżna potrzeba bogatych korporacji, to również większa atrakcyjność firmy na rynku pracy.

Wyodrębnienie stref

Istotne jest, aby w biurze wyodrębnić osobne przestrzenie stanowiące miejsce pracy poszczególnych grup pracowników. Ponadto, dobrze, aby w obrębie biura istniały przestrzenie przeznaczone na pracę, odpoczynek, miejsce spożywania posiłków, a także sala do spotkań z klientami lub innymi współpracownikami, umożliwiająca m.in. odtwarzanie prezentacji multimedialnych. Miejsca, które szczególnie tego wymagają, najlepiej jest wygłuszyć poprzez zastosowanie specjalnych paneli tłumiących dźwięk.

Strefa kreatywna

Jak wiadomo, nikt nie jest w stanie wydajnie pracować przez cały, ośmiogodzinny dzień pracy, dlatego niezbędne jest miejsce pozwalające na odpoczynek w ciągu dnia. Umieszcza się tam wygodne sofy, pufy lub hamaki, a także sprzęt do gier zespołowych, np. stół do ping-ponga, darty czy konsolę do gier. Można również w pokoju relaksu znaleźć książki i czasopisma.

Kuchnia

Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie każdy pracownik może w spokoju przygotować kawę lub zjeść posiłek. W takim pomieszczeniu zwykle znajdziemy lodówkę, czajnik, kuchenkę mikrofalową, zmywarkę i ekspres do kawy. W kuchni powinny się także znajdować stoliki, najlepiej pozwalające na wspólne spożywanie posiłków z kolegami z biura, co sprzyja poprawie relacji w firmie.

Miejsce odosobnienia

W każdym większym biurze dobrze jest wydzielić specjalne pomieszczenia, najlepiej wygłuszone, przeznaczone do spotkań zarówno nieformalnych, jak i służbowych, a także zapewniające dogodne warunki podczas dłuższych konwersacji telefonicznych.

Sala konferencyjna

Sala konferencyjna powinna być wyposażona w sprzęt pozwalający na profesjonalne spotkania z większymi grupami ludzi czy organizację szkoleń. Wśród nich znajdziemy projektor, system nagłośnienia, mikrofony, ekrany, a także tablicę do rysowania/.

Wspieranie sportowego i ekologicznego trybu życia

Obecnie Europejczycy starają się coraz lepiej zadbać zarówno o siebie, jak i o otaczające ich środowisko naturalne. Mając to na uwadze, warto zapewnić pracownikom parking dla rowerów oraz prysznic.W kuchni natomiast, poza ekspresem do kawy, dobrze umieścić wyciskarkę do owoców.

Poza zapewnieniem pracownikom odpowiednio funkcjonalnej przestrzeni do pracy, dobrze również zwrócić uwagę na to, aby nasze biuro wyglądało się profesjonalnie. Zadbajmy zatem o odpowiednią aranżację, kolory i wystrój spójne z charakterem naszej firmy, jak również dobrej jakości meble i sprzęt. Ostatnio najpopularniejszym stylem aranżacji miejsc pracy staje się styl skandynawski – minimalistyczne wnętrza w stonowanej kolorystyce, które sprawiają wrażenie czystych i uporządkowanych.