Bezpieczeństwo dokumentów w firmie

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni biurowej niewątpliwie należy do najbardziej zaniedbywanych przez właścicieli firm zagadnień. Należy pamiętać, że odpowiednia ergonomia pomieszczenia może w znaczący sposób usprawnić działanie naszej firmy.

Przestrzeń robocza powinna być zorganizowana w taki sposób, by osoby pracujące w jej obrębie nie przeszkadzały sobie nawzajem w wykonywaniu obowiązków. Ponadto ważnym elementem jest odpowiedni sposób przechowywania niezbędnych w każdym przedsiębiorstwie akcesoriów, dokumentów i tym podobnych. Szafy kartotekowe nadają się do tego najlepiej.

Krótka historia 😉

Szafki kartotekowe mają długą historię sięgającą XIX wieku. Pierwsze szafki kartotekowe zostały opracowane przez Melville’a Deweya w 1876 roku, który był również twórcą systemu klasyfikacji Deweya stosowanego w bibliotekach. Początkowo szafki te służyły do przechowywania kartotek bibliotecznych, ale szybko znalazły zastosowanie w innych obszarach, takich jak biura, firmy i instytucje.

Zastosowanie w dzisiejszych czasach

Szafki kartotekowe mogą być wykorzystywane do przechowywania różnego rodzaju dokumentów, kartotek, zdjęć, czy nawet przedmiotów o mniejszych rozmiarach. Są one szczególnie przydatne w organizacji dokumentów, ponieważ umożliwiają łatwe sortowanie, przechowywanie i odnajdywanie potrzebnych informacji.

Pomimo rozwoju technologii i powszechności elektronicznych systemów zarządzania dokumentami, szafki kartotekowe wciąż znajdują swoje miejsce w wielu biurach i instytucjach. Mają one swoje unikalne zalety, takie jak prostota obsługi, niezawodność, trwałość oraz możliwość przechowywania dokumentów w formie fizycznej, co jest nadal istotne dla niektórych organizacji.

Design

Szafki kartotekowe przeszły znaczną ewolucję w zakresie designu i funkcjonalności. Dziś można znaleźć szafki kartotekowe w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i stylach, co pozwala dopasować je do każdego wnętrza biurowego czy komercyjnego.

Wiele osób uznaje szafki kartotekowe za element dekoracyjny, który nadaje charakteru pomieszczeniom. Ich solidna konstrukcja i industrialny design sprawiają, że są one często wykorzystywane jako oryginalne meble w domach, biurach czy kawiarniach.

Jakość wykonania

W tym ostatnim przypadku nieocenioną pomocą okazują się szafy kartotekowe. Wykonane z wytrzymałych materiałów są zaprojektowane z myślą o utrzymywaniu wielu kilogramów, dlatego nie zawodzą nawet wyładowane do granic możliwości. Ponadto dzięki pełnemu wysuwowi szuflad zapewniają swobodny dostęp do wszystkich ważnych akt, a także możliwość ograniczenia go osobom nieupoważnionym. Dodatkowym atutem jest dostępność tego typu mebli w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Po dokładnym przeanalizowaniu naszych potrzeb i sprawdzeniu dostępnej przestrzeni pozwoli nam dobrać idealne rozwiązanie.

Zakup na lata

Kolejną zaletą wyspecjalizowanej szafy na kartoteki jest jej długowieczność. Tego typu obiekty tworzone są w konkretnym celu, w tym przypadku do przechowywania papierowych dokumentów. Dlatego nie tylko sprawdzają się w tym zadaniu lepiej od zaimprowizowanych rozwiązań, ale są również mniej podatne na zużycie. Spowodowane jest to nie tylko wykorzystaniem bardziej wytrzymałych materiałów (zazwyczaj metalu), ale również dostosowaniem projektu do pełnionej funkcji. Jest to świadomy zabieg projektantów, w końcu przeniesienie archiwum firmy do nowej szafy zawsze wiąże się z ryzykiem zagubienia lub uszkodzenia cennych dokumentów. Takie szafy najlepiej kupić u sprawdzonych sprzedawców którzy gwarantują ich trwałość jak wyspecjalizowany sklep Gaudia.

Ochrona istotnych dokumentów

Do niewątpliwych atutów takiego dedykowanego rozwiązania zaliczyć możemy również lepszą ochronę przechowywanych archiwaliów. W porównaniu ze zwykłą szafą wykonaną z drewna czy sklejki. Wiadomym jest, że im bardziej wytrzymała jest szafa, tym lepiej chronione są pozostające w jej wnętrzu przedmioty. Nie jest to jedyny czynnik, który przesądza o wyższości szafy kartotekowej. Specjalistyczna szafa do przechowywania dokumentów dzięki metalowej konstrukcji zabezpieczonej farbą proszkową stanowi również doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak przypadkowo wpadający przez okno deszcz.

W przeciwieństwie do szafy specjalistycznej, ta wykonana z drewna czy sklejki najpewniej zaabsorbuje wilgoć. To z czasem prawdopodobnie doprowadzi do pojawienia się na meblu grzybów i pleśni, które wkrótce przeniosą się również na papier. Ponadto większość szaf kartotekowych posiada również specjalne mechanizmy pozwalające wysunąć tylko jedną szufladę jednocześnie. Zapobiega znaczącemu przeniesieniu środka ciężkości i stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem. Nieoceniona pod względem bezpieczeństwa przechowywanych akt jest również wspomniana ochrona przed dostępem osób trzecich, w postaci blokującego dostęp do szuflad centralnego zamka, obecnego w niemalże każdym dostępnym na rynku modelu.

Podsumowanie

Podsumowując, obecność dedykowanych szaf na dokumenty jest uzasadnioną koniecznością w każdym biurze czy niedużym archiwum, w którym nie ma sensu instalacja specjalnych regałów przesuwnych. Rozwiązanie takie pod praktycznie każdym względem bije na głowę wykorzystanie przystosowanych do biurowego wykorzystania zwyczajnych szaf i regałów. Dlatego dla każdego przedsiębiorcy, któremu nie jest obojętne bezpieczeństwo przechowywanych przez niego dokumentów, wprowadzenie takiego rozwiązania jest wręcz niezbędne. Szafy kartotekowe to idealny wybór dla każdego biznesu.