Wystrój biura – jak prawidłowo o niego zadbać?

Wystrój biura jest ważny

Biuro to przestrzeń, która musi być odpowiednio urządzona pod względem wygody, zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Wymaga to wyboru odpowiednich mebli, a także właściwego rozmieszczenia wszystkich elementów wyposażenia. Wystrój biura to ważny aspekt, którego nie można pominąć.

Wygodna i ergonomia

Wystrój biura powinien przede wszystkim uwzględniać wygodę pracowników, którzy muszą swobodnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Oznacza to między innymi wystarczającą ilości przestrzeni. Istnieją odpowiednie regulacje BHP, określające ile osób może pracować w pomieszczeniu o danej powierzchni. Zbyt duży ścisk spowoduje dyskomfort i będzie w znacznym stopniu utrudniać pracę. Trzeba także zwracać szczególną uwagę na wszystkie przedmioty, które mogą się przewrócić, spaść na kogoś lub spowodować upadek. Na przykład nawet zwykłe kable leżące w przejściu mogą okazać się niebezpieczne.

Meble mają wpływa na efektywność pracy

Meble biuro mają wpływ na zdrowie pracowników, przede wszystkim na ich kręgosłupy, ale także nadgarstki i wzrok. Zła wysokość biurek lub niewłaściwie wyprofilowane fotele będą bardzo niekorzystnie oddziaływać na postawę w czasie pracy przy komputerze. Innym problemem jest opieranie nadgarstków o krawędzie biurka, co powoduje ograniczenie przepływu krwi. Błędem jest także nieprawidłowe oświetlenie, które będzie męczące, a także spowoduje dodatkowe obciążenie wzroku w czasie pracy. Źle dobrane, niewygodne meble spowodują szybsze zmęczenie, a tym samym również mniejszą wydajność pracy.

Jakość materiałów

Istotne znaczenie ma także materiał, z którego zostały wykonane meble do biura. Warto pamiętać, że wyposażenie przestrzeni biurowej będzie raczej intensywnie użytkowane. Oznacza to, że powinno być stosunkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Wystrój biura musi również posiadać odpowiednie atesty, nie może być wyprodukowany z użyciem substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Powinien także mieć odpowiednie atesty przeciwpożarowe.

Aranżacja wnętrza

Nie bez znaczenia jest estetyka aranżacji wnętrza. Meble biuro muszą być nie tylko funkcjonalne, ale także ładne. Wygląd pomieszczeń będzie również wpływał na samopoczucie pracowników. Estetyka jest szczególnie ważna, jeśli biuro będzie odwiedzane przez kontrahentów lub klientów. W takim przypadku wystrój biura będzie wizytówką firmy i wpłynie na jej wizerunek. Warto zatem zainwestować w wyposażenie, które będzie się dobrze prezentować, może się także komponować z elementami identyfikacji wizualnej firmy, na przykład pod względem kolorystyki.

Zakup mebl

Meble biuro można kupić nowe, używane lub zlecić ich wykonanie na zamówienie. Ostatnie rozwiązanie będzie zazwyczaj najbardziej kosztowne, jednak pozwoli na idealne dopasowanie wszystkich elementów wyposażenia do dostępnej przestrzeni. W ten sposób można stworzyć najbardziej optymalne rozwiązanie. Oczywiście warto w tym zakresie skorzystać z usług profesjonalnego projektanta tego typu wnętrz. Najlepiej jeśli wystrojem biura będą zajmowali się specjaliści, którzy potrafią właściwe zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów.

Podsumowanie

Z pewnością zakup używanych mebli biurowych jest najbardziej korzystny pod względem kosztów. Często można znaleźć wyposażenie biura, które było wprawdzie używane, ale nadal jest w bardzo dobrym stanie. Niektóre firmy pozbywają się mebli, ponieważ kończą działalność, ograniczają liczbę pracowników lub zmieniają siedzibę. Jest to zatem okazja do zakupu solidnego wyposażenia bez wydawania bardzo dużych pieniędzy. Najbardziej bezpieczne jest jednak zawsze kupowanie rzeczy nowych, nieużywanych, które mają nadal gwarancję. Najlepiej zdecydować się na meble od znanego, sprawdzonego producenta.