Krzesła dla dzieci – inwestycja w zdrowie

Krzesła dla dzieci dobre dla pleców

Współcześnie, dzieci są narażone na wiele czynników, które bardzo źle wpływają na ich kręgosłup. Ciężkie tornistry dźwigane w drodze do szkoły, nieodpowiednia pozycja podczas gry na komputerze czy przeglądania wiadomości w telefonie. Również długie godziny spędzone na odrabianiu zadań domowych nie pozostają bez echa w późniejszych etapach życia.

Warto więc już dziś pomyśleć o przyszłości naszych pociech i zaopatrzyć je w biurka i krzesła dla dzieci, odpowiednio dostosowane do ich wzrostu a poprzez to, również do kręgosłupa.

Najważniejszy jest kręgosłup – jak dopasować oparcie?

Dzieci w wieku szkolnym bardzo dużo czasu spędzają siedząc nad książkami. Warto zetem zadbać, aby ich pozycja była nie tylko wygodna, ale również całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Krzesła dla dzieci do biurka powinny spełniać kilka wymagań, dzięki którym praca będzie przyjemna i bez bólu.
Jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku foteli dziecięcych, najważniejsze jest, aby były one dopasowane do dziecięcego kręgosłupa, który przecież cały czas wydłuża się i kształtuje. Niewskazane jest zatem, aby kupować krzesła dla dzieci na wyrost, tak, aby służyło przez kilka, a może nawet kilkadziesiąt lat. Najlepiej dopasować model indywidualnie do naszej pociechy. Konieczny jest również wybór oparcia, które jest dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Najważniejsze jest, aby podpierało go ono w dwóch strategicznych miejscach – odcinku piersiowym i lędźwiowym. W tym aspekcie bardzo pomocna okazuje się funkcja regulacji oparcia, jego wysokości i poziomu odchylenia. Pozwala to na bardzo dokładne dopasowanie go do sylwetki naszej pociechy.

Długie godziny za biurkiem – ważna rola siedziska

Ważne jest również, aby krzesła dla dzieci do biurka były wyposażone w miękkie siedzisko. To właśnie na nim uczeń będzie spędzał długie godziny, zatem wskazane jest, aby nie odczuwał wtedy żadnego rodzaju dyskomfortu. Jego głębokość powinna być poniekąd dopasowana również do wzrostu dziecka. Optymalny rozmiar określa długość ud osoby używającej przedmiotu – szerokość siedziska powinna być nieznacznie większa, na przykład o kilka centymetrów. Jego wysokość także ma niemałe znaczenie i powinna być dostosowana do wzrostu ucznia. Najlepiej, gdyby była regulowana, aby mogła w pewien sposób podążać za użytkownikiem. Idealna wysokość jest wtedy, kiedy dziecko siedząc dotyka stopami podłogi. Dobry wybór krzeseł znajdziemy na stronie: https://kamilameble.pl/30-krzesla-dzieciece-i-mlodziezowe.

Dobrze mieć dodatkowe oparcie – kwestia podłokietników

Wskazane jest, aby krzesła dla dzieci do biurka miały wmontowane podłokietniki, gdyż znacznie ułatwiają one utrzymanie prostych pleców podczas siedzenia a napięcie mięśni w rękach i ramionach jest dzięki nim zdecydowanie mniejsze. Oczywiście, dla takich efektów konieczne jest odpowiednie dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb naszego dziecka. Dobrze jest, aby znajdowały się one na takiej wysokości, żeby z rękami położonymi na biurku tworzyły kąt prosty. Jak łatwo zauważyć, najlepiej by było, gdyby, podobnie jak oparcie, również podłokietniki „rosły” razem z dzieckiem, dlatego warto zwrócić przed zakupem uwagę na to, czy istnieje możliwość ich samodzielnej regulacji. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku małych dzieci, kiedy to tego rodzaju udogodnienie może okazać się mało skuteczne, a wręcz przeszkadzające. Dlaczego? Ponieważ będą uniemożliwiały wsunięcie krzesła dla dzieci pod biurko. Warto zatem zdemontować podłokietniki, a kiedy pociecha podrośnie, udoskonalić fotel.

Jak łatwo zauważyć, zakup krzesła dla dzieci do biurka jest zadaniem wymagającym minimalnej wiedzy oraz sporej ilości zaangażowania rodziców. Jest to jednak niewątpliwie inwestycja w zdrowie naszego dziecka, dlatego warto przeznaczyć na nią odpowiednią ilość czasu i pieniędzy.